Chordyes

Jag Har Drömt

Sofia Karlsson 的 Jag Har Drömt E调吉他谱和歌词

Intro
EmX8

Verse 1
EmJag Har Drömt Att Jag En Visa Skulle Sjunga
Om Alla Själarnas Fasor, Alla EHimlarnasAm Ljus
Om När All DVärlden Jag Ser Dansa OcGh Gunga
Och AmDarra I DåraktigBt RuBs A  G

Verse 2
EmJag Har Drömt, Att När Alla Stjärnor Skina
Över Vildmark Som Viskar, Vad I E7EnsamhetenAm Hänt
Att Alla DVindar Som Kring TjärnlandeGn Vina
Skulle AmLära Mig AtBt Kväda Vad JEmag Känt

Verse 3
EmJag Har Drömt Att En Liten, Liten Kvinna
Skulle Söva Mig Med Visor, Skulle ESmeka Mig MedAm Skratt
Och När DAllt Som Jag Byggt MåstGe Brinna
Skulle AmFölja Mig BI ElddopeEmts Natt

Verse 4
EmJag Har Tänkt Att Alla Jagande Åren
Som Har Dödat Det Jag Älskat, Som Ha EStulit Vad JagAm Fått
Skulle DLära Mig En Visa OGm Våren
Som Har AmBott Hos Mig OcBh Bländat Mig OEmch Gått

Instrumental
EmX4
EmX3 E
AmFm|DC GN.Amc.|B

Verse 5
Jag Har EmTrott Att Alla Stormarna Som Rasat
I Min Själ Skulle Blandas Till En EVansinnigAm Sång
Att Där Jag DSnavat Över Helvetet OcGh Fasat
Jag Skulle AmLära Mig DesBs Visor EmEn Gång

Verse 6
EmMen Se Mitt Solur Mot Middagen Skrider
Och Aldrig Har Jag Sjungit Vad Mitt EHjärta HarAm Bett!
Skall Jag DSjunga Först I DödsskugganGs Tider
När Det AmÄndlösBa Mörkret Jag HEmar Sett?

Verse 7
EmJag Har Drömt, Att När Alla Stjärnor Skina
Över Vildmark Som Viskar, Vad I E7EnsamhetenAm Hänt
Att Alla DVindar Som Kring TjärnlandeGn Vina
Skulle AmLära Mig AtBt Kväda Vad JEm/Bag Känt
其他调性版本: Fm (原调) C D G A

FAQ

Jag Har Drömt 的和弦是什么?

Jag Har Drömt 的和弦是:Em, E, Am, D, G, B, A, E7, Em/B

Jag Har Drömt 的原调是什么?

原调是 Fm。

弹奏 Jag Har Drömt 的难度如何?

难度级别是 Intermediate。

我可以用其他调弹奏 Jag Har Drömt 吗?

可以。您可以使用变调功能将歌曲变调到任何调。

Jag Har Drömt 可以在木吉他上弹奏吗?

可以。这些和弦适用于木吉他和电吉他。

我可以在尤克里里上弹奏 Jag Har Drömt 吗?

Jag Har Drömt 的和弦可以在吉他或尤克里里上演奏,只需使用各自乐器对应的和弦指法即可。

Jag Har Drömt 使用了多少个和弦?

Jag Har Drömt 使用了 9 个和弦:Em, E, Am, D, G, B, A, E7, Em/B

弹奏 Jag Har Drömt 最简单的方法是什么?

您可以使用变调功能将调更改为更适合您音域的调,或者使用更简单的和弦指法。

Jag Har Drömt 是哪个年代创作的?

Jag Har Drömt 创作于 2000年代。 点击这里查看更多 2000 的歌曲

Jag Har Drömt 有没有更简单的和弦版本?

有。点击"简化"按钮可将 Jag Har Drömt 的和弦转换为适合初学者的版本 - 会去掉 maj7、m7 和九和弦等进阶和弦扩展音,但不会改变歌曲的调性或和弦进行。

0.3x