Chordyes

Pang Pang

Acordes de violão e letras de Pang Pang por Valter Nilsson no tom de A

[Intro]:
A D    A E   A D     F#m  E  D

A D    A E   A D     F#m  E  D

[Vers]:

A  Du Var Alltid Vid Min Sida A  E  D
DDu Var Lefty Och Jag Var Poncho
F#mDu Var ReF#m7gnet, Jag Var F#mVinden
Vi Var C#mTvå Då,    När Hon Ramla DIn

[Pre Chorus]:

Det Var Du Eller EJag
Som Om Det Fanns EttC#m Val
Satt Jag Ensam F#mKvar

Chorus
APang PDang Å Du Var Död Bror
Hon SAiktatdEe Mot Hjärtat Och Sa Det Bara Klick
Nu Har Du Tappat MAycket DMer  Än Vad Du Nånsin Tror

D   F#m   E   D

APang PDang När Du Är 35
PlanderaAr FyraE Veckor Innan Vi Kan Ses Och Ta En Öl
Å Sen Går DuA AlltiDd Lika Tidigt Hem

D   F#m   E   D

[Mellanspel]:

A D    A E   A D
F#m  E  D

[Vers]:

A  Inte Lätt Att Vara Ensam   A  E  D
DNär Man Är Det Med Varandra
F#mBara MinnF#m7en Från Förr  F#m
Dom BleC#mknar Och Dör,    När Det DTrilla In En Till

[Pre Chorus]:

Min Tur Nu E
Du Ställde Dig Flr ÅC#m 
La Din Hand Min Axel ÅF#m Log

Chorus
APang PDang Å Jag Var Död Bror
Hon SAiktatdEe Mot Hjärtat Och Sa Det Bara Klick
Nu Har Jag Fattat AMycketD Mer  Än Vad Jag Nånsin Gjort

D  F#m   E   D

APang PDang Å Jag Är 35
PlanderaAr FyraE Veckor Innan Jag Kan Ses Och Ta En Öl
Å Sen Går JaAg AlltDid Lika Tidigt Hem

D   F#m   E   D

[Stick]:

F#mKan Du F#m7ga Vad Som HänF#mder
Har Vi DBlivit Dom Vi AlAdrig Skulle AmBli?

F#mNu Är Du F#m7Lefty Och Jag F#mÄr Poncho Igen
Vi Har DVarsin Dörr I Art Parhus-PaAmradis

Chorus
APang PDang, Livet Är Gott Igen
BörjaAr VarjEe Dag Med Att Växla Några Ord Med Min Vän
Varje Gång Jag HämAtar TiDdningen

D   F#m   E   D

APang PDang När Vi Är 45
Inte En AChans EAtt Vi Planerar Några Planer
Som Är LängrAe Än 5D Minuter Från Vårt Hem

D   F#m   E   D

[Outro]:

A D    A E   A D      F#m  E  D

A D    A E   A D      F#m  E  D
Também disponível em: E (Tom Original) C D G

FAQ

Quais são os acordes para Pang Pang?

Os acordes para Pang Pang são: A, D, E, F#m, F#m7, C#m, Am

Qual é o tom original de Pang Pang?

O tom original é E.

Qual é a dificuldade de tocar Pang Pang?

O nível de dificuldade é Intermediate.

Posso tocar Pang Pang em outro tom?

Sim. Você pode transpor a música para qualquer tom usando o recurso de transposição.

Pang Pang pode ser tocada em um violão acústico?

Sim. Os acordes funcionam tanto para violão acústico quanto para guitarra elétrica.

Posso tocar Pang Pang no ukulele?

Os acordes de Pang Pang podem ser tocados no violão ou no ukulele, usando as posições próprias de cada instrumento.

Quantos acordes são usados em Pang Pang?

Pang Pang usa 7 acordes: A, D, E, F#m, F#m7, C#m, Am

Qual é a maneira mais fácil de tocar Pang Pang?

Você pode usar o recurso de transposição para mudar o tom para um que se adapte melhor ao seu alcance vocal ou usar formas de acordes mais fáceis.

Em que década Pang Pang foi lançada?

Pang Pang foi lançada na década de 2020. Veja mais músicas da 2020 aqui

Existem versões de acordes mais fáceis para Pang Pang?

Sim. Toque no botão Simplificar para transformar os acordes de Pang Pang em uma versão para iniciantes - isso remove extensões avançadas como maj7, m7 e nonas sem mudar o tom ou a progressão da música.

0.3x