Chordyes

Hver Anden Weekend

Acordes básicos de guitarra y letras de Hver Anden Weekend por Bo Evers

Intro
Em

Verse 1
EmSæt Dig Lige Stille, Skat, Og LAmyt Til Mine Ord
B7Mor Og Far Skal Skilles, Skat, Og EmDu Skal Bo Hos Mor
Far GFøler Sig Lille, Skat, DSelvom Han Er Stor
For B7Far Kan Nemlig Ikke Ændre EmSpor 

Chorus
Vi Ses Hver Anden WGeekend
Med DTiden, Måske Mere Med Lidt GHeld
Hver Anden DWeekend
Nu DSkal Du Kysse Farmand Pænt GFarvel
Hver Anden DWeekend
Pas DGodt Lillesøster Og Dig EmSelv

Verse 2
EmMan Kan Føle Sig Forbande Ensom AmDen Kolde Jord
Man Kan B7Føle, Man Står Stille, Mens Men EmGlor På, Græsset Gror
Bare GHusk, Vi Har Hinanden, UanDset Hvor Far, Han Bor
MB7en Nu Skal Du Blive Hos DiEmn Mor

Chorus
Vi Ses Hver Anden WGeekend
Med DTiden, Måske Mere Med Lidt GHeld
Hver Anden DWeekend
Nu DSkal Du Kysse Farmand Pænt GFarvel
Hver Anden DWeekend
Pas DGodt Lillesøster Og Dig EmSelv

Interlude
Og GVerden, Den Kan Virkelig Være DVanskelig At Forstå
For De EmSmå Være Store, Når De DStore Er For Små
Hvis Du GFøler Dig Alene, Og Hvis DLivet Går Dig 
Husk, Jeg B7Er Her Stadig, Selvom Jeg Skal Em
Far B7Forsvinder Aldrig Bare I DetEm Blå

Chorus
Vi Ses Hver Anden WGeekend
Med DTiden, Måske Mere Med Lidt GHeld
Hver Anden DWeekend
Nu DSkal Du Kysse Farmand Pænt GFarvel
Hver Anden DWeekend
Pas DGodt Lillesøster Og Dig EmSelv

Outro
B7Kan Du Kysse Farmand Pænt EmFarvel
También disponible en: C D G A

FAQ

¿Cuáles son los acordes de Hver Anden Weekend?

Los acordes de Hver Anden Weekend son: Em, Am, B7, G, D

¿Cuál es el tono original de Hver Anden Weekend?

El tono original es Em.

¿Cuál es la dificultad para tocar Hver Anden Weekend?

El nivel de dificultad es Beginner.

¿Puedo tocar Hver Anden Weekend en otro tono?

Sí. Puedes transponer la canción a cualquier tono utilizando la función de transposición.

¿Se puede tocar Hver Anden Weekend en una guitarra acústica?

Sí. Los acordes funcionan tanto para guitarra acústica como eléctrica.

¿Puedo tocar Hver Anden Weekend en el ukelele?

Los acordes de Hver Anden Weekend se pueden tocar tanto en guitarra como en ukelele, usando las posiciones propias de cada instrumento.

¿Cuántos acordes se utilizan en Hver Anden Weekend?

Hver Anden Weekend utiliza 5 acordes: Em, Am, B7, G, D

¿Cuál es la forma más fácil de tocar Hver Anden Weekend?

Puedes usar la función de transposición para cambiar el tono a uno que se adapte mejor a tu rango vocal o usar formas de acordes más fáciles.

¿En qué década se creó Hver Anden Weekend?

Hver Anden Weekend fue creada en la década de 2010. Ver más canciones de la 2010 aquí

¿Hay versiones de acordes más fáciles para Hver Anden Weekend?

Sí. Toca el botón Simplificar para cambiar los acordes de Hver Anden Weekend a una versión apta para principiantes - esto elimina extensiones avanzadas como maj7, m7 y novenas sin cambiar la tonalidad ni la progresión de la canción.

0.3x